כללי התנהלות בווטסאפ


בראשית היה טלפון... אחר כך בא האימייל. אחר כך הבינו שאפשר בו זמנית להפיץ מידע להרבה אנשים מבלי למען אותם אישית. ואז פתחו את הפורומים. ואת הרשתות החברתיות. ועד להודעה חדשה, ה- whatsapp, או בעברית – ווטסאפ -- הוא ללא ספק כוכב התקשורת התורן.

בפוסט הקודם שלי בעיקר "קיטרתי" מתוך חוויה אישית לגבי הצפת מידע והודעות באחת מקבוצות הווטסאפ שלי. הגיע הזמן לתעל את הקיטורים לניסוח מקצועי של כללים, בתקווה שיעזור לכולנו, בקבוצות הווטסאפ שאנו מנהלים במסגרת העבודה והחיים הפרטיים.

מטרת הווטסאפ היא לתקשר מידע לקבוצה ייעודית של אנשים, כלומר לנצל את עצם החיבור של כל המשתתפים למסרים שקשורים לכולם. ולא, לא צריך להיות גאון גדול בשביל לחשוב על הכללים. בסך הכל צריך לדמות את העניין לאסיפה או מפגש אמיתי של משתתפי הקבוצה בקשר לנושא מסוים: אסיפת הורים, ישיבת צוות, כנס....דמיינו את היושבים מולכם ואת עצמכם - הפרצופים, התגובות והרגשות שלהם בתגובה לדברים שאתם עשויים להגיד, אופן ההתנסחות, האורך של זה, הרלוונטיות של זה לנושא הפגישה ועוד... זה בדיוק אותו דבר, לא?

מטרת הקבוצה

הפרידו בין קבוצה משפחתית או קבוצת חברים טובים לבין קבוצה שיש לה מטרה. לשני הסוגים הראשונים לא חייבת להיות בדרך כלל מטרה מוגדרת (אלא אם כן פתחו כזאת ומטבע הדברים הקבוצה תיקרא, למשל: "סופשבוע בטבריה"). בניגוד לקבוצות מסוג זה, שהמשתתפים פשוט נהנים "לקשקש" אחד עם השני כי הם מכירים ואוהבים וזה עושה להם טוב לתקשר. הקבוצות אליהן אני מתייחסת כאן הן לא קבוצות מסוג זה, אלא קבוצות רשמיות שנפתחות כדי להוות ערוץ משלים לפגישות רשמיות אמיתיות של מסגרת מסוימת: צוות, קבוצת עמיתים, כיתה...

מנהל הקבוצה

בהתאמה, לקבוצה יהיה מנהל שהוא גם המנהל האמיתי. בדיוק כמו שפגישה או ישיבה אמיתית מנוהלת על ידי מישהו: מנהל, מורה, מנחה... כך גם הקבוצה בווטסאפ. באחריות מנהל הקבוצה לא רק להוסיף משתתפים אלא גם לקבוע או להטמיע את הכללים של הקבוצה, ובעת הצורך אפילו לסגור אותה, אם היא לא משרתת יותר שום מטרה.

אל תציפו במידע ואל תגזלו זמן יקר

  1. חשבו עוד שנייה לפני שאתם כותבים: האם מה שאני הולך לכתוב רלוונטי לכולם או לרוב הקבוצה? אם התשובה היא לא – ותרו ! מצאו דרכים אחרות ליידע או לשאול את הנמענים הבודדים הרלוונטיים – אימייל, או בערוצים הפרטיים.

  2. כתבו קצר – קשה לאנשים לקלוט משפטים ארוכים או מורכבים מדי, במיוחד כשהם עסוקים בניסיונות קליטה ועיבוד של הרבה ידע מערוצים אחרים במקביל. נסו לצמצם את המסר ל-2 משפטים.

  3. אל תציפו בתמונות – סננו עד 5 תמונות. כל לחיצה על תמונה והמתנה שתיפתח גוזלת זמן יקר, ומה רבה אכזבתנו כשהיא לא מעניינת או רלוונטית לנו. נכון?

זכות ראשונים בתגובה

מישהו כתב הודעה שהיא כן רלוונטית לכולם? נהדר! לפני שאתם מגיבים, חשבו : מה זה יתרום (מעבר לכך שיראו שכתבתי). בפגישה אמיתית, כולם היו מוחאים לו כפיים או אומרים "יופי", "כל הכבוד" ביחד, ואז ממשיכים לדון או עוברים לנושא הבא. נכון? ומה קורה אם 17 איש מגיבים בווטסאפ, אבל לא ביחד, אלא כל 5 דקות... אחרי 3 צפצופים כבר הבנו את הפרינציפ, נכון? אז בואו נחליט : כן להגיב, אבל 3 ראשונים זה מספיק. מי שהגיב ראשון – זכה. אחרי 3 תגובות מפרגנות, מספיק ודי!

שאלות

נכון, איך ידעתם? גם השאלות שאתם שואלים בקבוצה צריכות להיות רלוונטיות לכולם או לרוב. דוגמא לשימוש מצוין בקבוצת ווטסאפ: "למישהו יש את הטלפון של רוני? צריכה אותו דחוף ואין לי" - רוני הוא חלק מהקבוצה או שהוא קשור אליה וכולם מכירים אותו. לעומת זאת, "למישהו יש המלצה על שרברב" – מתאים לקבוצה של בעלי מקצוע קשורים בלבד. אחרת, שלחו בקבוצת החברים / המשפחה שלכם.

זהו חברים, מוזמנים להציע כאן בתגובות כללי התנהלות נוספים משלכם, או להתייעץ על פתרונות לבעיות שאתם חווים בהקשר הזה. כאמור, לא התכוונתי לנסח כאן את מגילת העצמאות, מדובר בכללים חברתיים פשוטים, עם דגשים מעולם ניהול הידע. אם כל אחד מאיתנו ישים אליהם לב, פחות אנשים יקטרו ויעזבו קבוצות ווטסאפ בטריקת דלת. נכון שזה מעליב?..

#קבוצות #ווטסאפ #כללים #הצפה

פוסטים
פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
No tags yet.