אלה שיודעים


מכירים את הכינוי השגור "אחד שיודע" בתגובות ב-Ynet? ...

אז נכון תמיד גם בכל ארגון יש את "אלה שיודעים"? הם לא תמיד בתפקיד רשמי של כאלה שיודעים, הם פשוט יודעים. איך מזהים אותם?

  • השם שלהם תמיד עולה בישיבות שחושבים עם מי עוד אפשר להתייעץ

  • כי כולם יודעים שהם אומרים דברים נכונים וחשובים

  • אם עושים קבוצות מיקוד או מפגשי צוות גדולים לבדיקת צרכים הם יהיו הראשונים שיבלטו

  • לפעמים הם עובדים ותיקים שיש להם הרבה ניסיון, ולפעמים הם עובדים חדשים שהביאו דווקא ניסיון חשוב לא פחות מארגון אחר.

  • ויש כמובן, גם את הפורמליים, מנהלי התחום.

למה אני מוצאת לנכון לציין אותם? כי בתהליכים של ניהול ידע, זה יהיה פספוס גדול לא להיעזר בהם. הם קריטיים לכם לשימור נכון של הידע בארגון, וגם לפיתוח והנגשה של ידע נוסף. הם גם אלה שמכירים בחשיבות של זה לבד, ולכן הם רוצים לעזור. אם תשאלו אותם הם ישמחו לענות, אם תשלחו להם חומרים לעבור עליהם הם ישמחו וגם יעירו הערות, הם פשוט כאלה.

אז האם צריך לתת להם תפקיד רשמי של מומחה תוכן ? מוביל ידע? כל ההגדרות האלה שאנחנו לא תמיד בטוחים מה עושה מי ?

לא בטוח. אבל כן חשוב לתגמל אותם. גם אם הם משתפים פעולה בצורה נהדרת, עוברים על החומרים בשבת, מגיבים מייד, מחייכים ורתומים, אל תתנו לזה לבלבל אותם. הם מצפים לתמורה. גם אם הם עצמם עוד לא הבינו את זה. הם ישמחו, יעזרו, יתנו מהניסיון שלהם, אבל באיזשהו שלב זה יבוא. הם יגידו לעצמם (אם לא לכם) – אוקיי, ומה יוצא לי מזה? ואז הם יפסיקו. אתם תזהו את זה - פתאום הם לא חוזרים אליכם מייד, פתאום הם מתעלמים מהמייל, פתאום הם לא יכולים לבוא לפגישות. ושוב אתם לבד....

אז מה באמת יוצא להם מזה? ואיך לתגמל?

מחקרים הוכיחו שכסף הוא לא האמצעי העיקרי לתגמול ושרוב האנשים מונעים לא פחות, אם לא יותר, מדברים אחרים. כך שאם אין לכם תקציב או השפעה, כי אתם לא המנהלים הישירים שלהם, זה לא תירוץ. להלן כמה דוגמאות:

1 . היו מעורבים בקידום שלהם לתפקיד רשמי קשור. לדוגמה, אם בדיוק מחפשים מישהו לתפקיד של הדרכה או ניהול צוות, דאגו להמליץ עליהם.

2. הזכירו את השם שלהם בכל הזדמנות אפשרית. תנו להם קרדיט באימיילים קשורים, הכניסו את השם שלהם כמי שתרם לתיקוף התוכן בפריט הרלוונטי במערכת ניהול הידע, תנו להם לדעת שאתם יודעים ומוקירים אותם... יש כאלה שזה מספיק להם, וכך גם אם לא יקודמו באופן רשמי לפחות ההוקרה עושה את שלה לעתיד.

3. צרפו אותם באופן קבוע לצוות החשיבה, התכנון או היישום. לא לפני שאתם מוודאים עם המנהל הישיר שלהם שהוא יודע על כך, מכיר בחשיבות, ונותן לכך את מלוא הגיבוי, כלומר שזה לא יהיה עוד "תיק" עבורם. אחרת, בפעם הראשונה הם יבואו כי ירגישו מוחמאים, בפעם השנייה זה יהיה כי "לא נעים" ובפעם השלישית כשהמנהל שלהם ישאל אותם איפה הם היו ולמה... אתם לא תראו אותם יותר.

אם תעשו את הצעדים הפשוטים האלה, ואפילו חלק מהם, תתפלאו עד כמה זה יכול לעזור ולשמור את "אלה שיודעים" בתמונה לאורך זמן. ובתור מנהלי ידע אתם הרי יודעים עד כמה הם חשובים לכם.

#רתימה #מומחים #מוביליידע #שימורידע

פוסטים
פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
No tags yet.